Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.07.2016 17:16 - ЕКСКУРЗИЯ В ПИРИНСКИЯ КРАЙ
Автор: and08 Категория: Регионални   
Прочетен: 1721 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
         На 10.07.2016 година сдружение „Кураж“ посети Сандански, Мелник, Роженски манастир и Златолист.          Първият исторически обект, който посетихме беше Роженския манастир. Той датира от 890 година и е разположен южно от село Рожен на 5 км. от гр. Мелник. Състои се от църква, монашеска трапезария, костница, жилищни и селскостопански сгради. В тях видяхме добре запазени стенописи, стъклописи и уникални дърворезби на иконостасите. През годините на турското владичество манастирът е бил духовен  и книжовен център на цялата област. Най - голямото богатство на манастира се пази в църквата. Това е чудотворната икона „Св. Богородица Портаитиса“. На осми септември – Малка Богородица, е храмовият празник на манастира. Тогава се извършва литийно шествие с чудотворната икона и се прави манастирски курбан, който се раздава за здраве и дълголетие.          На връщане  спряхме в Мелник. По информация на местните хора в настоящия момент градът наброява не повече от сто човека без приходящите. Но за сметка на това има много интересни културни и природни забележителности. Голямо впечатление правят пясъчните  Мелнишки пирамиди, високи до 100 метра. Обявени са за природна забележителност през 1960 година. Заедно с пирамидите в селата Кърналово, Рожен, Сушица са оценени като геоложки феномен с глобална стойност. Други исторически забележителности в града са паметникът на Яне Сандански, построен през 1972 година, градският исторически музей, многото механи и винарски изби. Голям интерес буди Кордопуловата къща, построена през 1754 година от заможен гръцки търговец от фамилията Кордопулос. Тя е една от най – монументалните възрожденски къщи в страната. Показана е нейната вътрешна архитектура  с украси от стенописи, резби и стъклописи. Уредена е експозиция на  изба, издълбана във вид на тунел в скалата, с експонирани в нея огромни бъчви за съхраняване на мелнишко вино.          След краткото, но много приятно посещение се отправихме към Златолист.   Златолист е малко селце, сгушено в Санданско-Петричката котловина, на 32 км от Сандански.
През 18 – 19 век в село Златолист се развива железодобивната индустрия, превозва се руда и обработено и необработено желязо. През 1891 година Георги Стрезов , учител в Битоля и завършил право в Женева, пише за селото: „Суха Сушица, село на 1 час път от Мелник. Сградено по хълмове на едно дере. Мнозина в това село си минуват с обръчи за бъчви и каци, които продават в Мелник. Стават и овощия“
Днес в село Златолист живеят 7-8 души, но целогодишно и най-вече през топлите месеци се посещава от хиляди български и чуждестранни туристи. Главната забележителност е църквата „Свети Георги”. Храмът е построен през 1857 година. Изрисуван е през 1876 година от Теофил Минов. Стенописите са странни и нетипични за една църква. На едната стена се вижда гола жена и дявол с арбалет. Досега никога не е откриван такъв стенопис. На друга пък се вижда дявол, впрегнал човек в каруца. Също така има и изобразен светец с глава на кон.В средата под купола се намира мраморна плоча с двуглав орел, който е емблема на Цариградската патриаршия. Хилядите туристи, които посещават църквата, събуват обувките си и стъпват върху плочата, защото има поверие, че камъкът излъчва сила, с която лекува болните. Всеки стъпил на камъка се вглежда в иконата на Иисус Христос за около трийсет секунди и ако очите на Божия син се отворят, значи душата на този човек е пречистена. Всъщност оригиналната плоча е открадната и е подменена с обикновена мраморна плоча. Но пък местните жители казват, че това няма значение, защото всъщност не плочата е лековита, а самото място. ВвеподобнСтойна
Пророчицата Преподобна Стойна е родена през 1883 год. в гръцкото село Хазнатар. Местните жители разказват, че е твърдяла, че сам Свети Георги я е довел тук. Когато била на седем години,  се разболяла от едра шарка и ослепяла. Тя твърдяла, че докато била болна, Свети Георги я навестявал и й заръчал да отиде в село Златолист. След време родното село на Преподобна Стойна било опожарено и тя помолила да я отведат в село Сушица ( Златолист). Когато дошла в селото и разбрала за църквата „Свети Георги”, решила да се установи в нея и да живее като монахиня. Носи  се мълва, че през 1912 г. турски ага дошъл с войска да изпепели храма, но Стойна му казала веднага да се прибира, че децата му са тежко болни. Чужденецът се върнал у дома, уверил се, че не го е излъгала, и вместо с огън,  дошъл отново, с дар за монахинята.  Пророчицата била посетена и от владика, който ѝ подарил сребърен кръст. Казал ѝ, че тя е по-достойна да го притежава. Кръстът и до днес се пази в църквата. Клисарят на храма твърди, че ако се пусне във вряща вода и после човек пие или се измие от тази вода, повече няма да страда от главоболие. Преподобна Стойна е живеела в килийна стая на втория етаж на църквата, където е била женската част. Днес стаичката е запазена във вида, в който Пророчицата я е оставила. Вътре се влиза с чехли. Всеки посетител оставя по нещо от себе си за здраве. Таванът на стаята й е окичен със снимки. Има поверие, че този, чиято снимка е поставена там, ще се радва на завидно здраве. На масичка в стаята има книга, в която всеки посетител записва желанията си. Светилището разполага и с природна забележителност - огромен разклонен чинар с табела, според която дървото е на 1290 г. То е от рода Източен чинар  и е с височина около 28-30 м с обиколка на дънера 6 м.Ако следвате ритуалите, трябва да прегърнете дървото за няколко минути, за да се пречистите, а след това да се залюлеете и на люлките върху клоните - за да постигнете душевна и физическа хармония.   В близост до дървото е гробът на Преподобна Стойна, където всеки вярващ ѝ отдава почит.  
 



Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: and08
Категория: Регионални
Прочетен: 922945
Постинги: 203
Коментари: 37
Гласове: 275
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930